Yüz felci (Bell felci)

Yüz felci nedir?

Yüz felci yüzün bir tarafındaki kasların felci ile giden bir hastalıktır. Yüz felçleri temel olarak iki nedenle oluşmaktadır: birincisi beyinde yüz kaslarına giden sinir hücrelerinin gövdesinin hasarlanması sonucunda, ikincisi ise yüz sinirindeki hasar sonucunda olmaktadır. Beyinden kaynaklanan yüz felçlerine kol ve bacakta da felçler veya başka nörolojik kayıplar eşlik ederken yüz sinirinin hasarına bağlı olarak gelişen yüz felçlerinde ise sadece etkilenen taraftaki yüz sinirinin işlevlerinde kayıp olur.

Yüz felci ne sıklıkla görülmektedir?

Yüz felci oldukça sık olarak izlenen bir hastalıktır. Türkiye’deki sıklığı tam olarak bilinmemekle birlikte her yıl 100.000 kişilik bir nüfusta 20-40 kişinin yüz felci geçirdiği düşünülmektedir. Bu rakamdan Türkiye’de yılda yaklaşık 25.000 kişinin yüz felci olduğu hesap edilebilir. Bunların da çoğu Bell felcidir.

Bell felci nedir? Yüz felcinin nedenleri nedir?

Yüz sinirindeki hasarın altta yatan belirgin bir nedeni yoksa (örneğin enfeksiyon, tümör, travma gibi) yüz felci, Bell felci olarak isimlendirilmektedir. Bell felci hastalığı adını bir iskoçyalı anatomist olan Charles Bell’den almaktadır. Tek taraflı yüz felçlerinin en sık nedeni Bell felcidir. Aslında Bell felcinin de sıklıkla altta yatan nedeninin viral enfeksiyonlar olduğu düşünülmektedir. Bu hastaların ameliyatları sırasında sinir etrafından alınan örneklerde bir dudak uçuk virüsü olan HSV tip I üretilmiştir. HSV dışında EBV ve VZV virüslerinin de yüz felci ile sonuçlanan enfeksiyonlar yapabildikleri bilinmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlardan Lyme bakterisi de özellikle iki taraflı yüz felci yapabilmektedir. Enfeksiyonlar dışında yüz sinirini ezen bir tümör, orta kulakta enfeksiyon, travma da yüz felcine neden olabilmektedir.

Yüz felci nasıl seyreder?

Yüz felcinde erken dönemde hastalarda (özelikle ilk hafta içinde) tedaviye rağmen kötüleşme olması çok sıktır. İlk hafta kötüleşme maksimum noktaya çıktıktan sonra kötüleşme hızından daha yavaş şekilde düzelme seyri içine girer (yandaki eğri şeklinde). Herkesin kötüleşme ve düzelme hızı farklıdır.

Yüz felcinde göz kapağı kapanmaz hale gelirse ne yapmam gerekir?

Göz kapağını kapatan sinir de yüz siniridir. Bu nedenle yüz felçlerinde genellikle hastalık tüm belirtilerini ortaya çıkardıktan sonra göz sürekli açık kalmaya başlayabilir. Bu durumda gözün kuruyup enfeksiyon kapmaması için yapay göz yaşı damlaları ile nemlendirmek gerekmektedir. Ayrıca uyku sırasında gözün açık kalmasının da göz bandajları ile engellenmesi keratit gelişmesini önleyecektir.

Yüz felcinin tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Yüz felcinin tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar tablet şeklinde 2-3 hafta boyunca ağızdan alınan kortizon ilaçlarıdır. Kortizon yüz siniri etrafındaki ödemi azaltmakta, yüz sinirinin daha fazla ezilmesine engel olmaktadır. Bu tedavi altında, yüz felci geçiren hastaların %85’i hastalığın başlangıcından sonra geçen 3 ay içinde tam olarak düzelir. Hastaların yaklaşık %10’u kısmen düzelir, %5’inde ise düzelme hiç olmayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Menenjit

Lyme hastalığı

Polinöropati

Kas seğirmesi (miyokimi)