Fibromiyalji

Fibromiyalji nedir?

Altta yatan belirgin bir sebep olmamasına karşın yaygın kas ve eklem ağrılarının izlendiği bir hastalıktır. Hastalar sıklıkla çok iyi tarif edilemeyen kas ağrılarından, kolay yorulmadan ve halsizlikten yakınırlar. Fibromiyalji tanısı konmadan önce benzer ağrılara neden olabilen romatizmal, ortopedik ve nörolojik diğer hastalıkların olmadığının ortaya konması gereklidir. Bu nedenle hastaların ayrıntılı şekilde dahili, romatolojik, ortopedik ve nörolojik muayeneden geçmesi gerekmektedir. Ancak başka bir neden bulunamaması durumunda hastalığın tanısının konması mümkün olmaktadır.

Fibromiyalji neden olur?

Fibromiyaljinin nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan çalışmalarda hastalarda ağrı eşiğinin normal bireylere göre daha düşük olduğu, normalde ağrı oluşturmayacak uyaranların ağrı sinirlerini uyardığını düşündüren bilimsel çalışmalar vardır.

Fibromiyalji ile polimyaljia romatika arasındaki fark nedir?

Polimiyaljia romatika ile fibromiyaljinin belirtileri birbirine oldukça benzerdir. Bu nedenle sık olarak karıştırılabilirler. Polimiyaljia romatikada fibromiyaljiden farklı olarak altta yatan iltihabi bir süreç bulunmaktadır. Bu nedenle vücutta iltihabın varlığını gösteren eritrosit sedimentasyon hızı ve CRP gibi değerler yüksektir. Polimiyaljia romatika tek başına bir hastalık olabileceği gibi başka ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar arasında romatizmal hastalıklar, bağ dokusu hastalıkları ve kanserler sayılabilir.

Fibromiyalji tedavisi nasıl yapılır?

Fibromiyalji ilaç tedavisine oldukça dirençli bir hastalıktır. Ancak son yıllarda geliştirilen ağrı kesici özellikleri olan antidepresan ve antiepileptiklerin ağrı şiddetini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca hastaların önemli bir kısmında fibromiyalji ile birlikte izlenen depresyonun ilaç veya psikoterapi ile tedavi edilmesi de şikayetleri ortadan kaldıracaktır. Hastaların hemen hepsi düzenli egzersiz, kilo kontrolü, stresin azaltılması ve uyku düzeninin sağlanmasından da faydalanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Polinöropati

Huzursuz bacaklar sendromu

Meraljia parestetika

Kas seğirmesi

Uyuşma ve karıncalanma