MS hastalarına sokağa çıkma yasağı hakkında bilgilendirme

21.03.2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp-damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşların 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarını yasaklandı.

MS hastaları bu genelge kapsamında mıdır?

Bu sorunun yanıtı madde kapsamında yer alan iki durum ile ilişkilidir. Bunlar ‘bağışıklık sistemi düşük’ ve ‘bağışıklık sistemini bozan ilaçlar kullananlar’ maddeleridir.

Bilindiği gibi MS’in tedavisinde bağışıklık sistemini düzenleyen birçok ilaç kullanılmaktadır. Bu tedavilerden interferon ve glatiramer asetat dışındakilerin hepsi farklı oranlarda bağışıklık sisteminde güçsüzlüğe neden olmaktadır. Ayrıca, MS hastalarının çoğunda belli zamanlarda kullanılan kortizon tedavileri de bağışıklık sistemini baskılamaktadır. Bu nedenle, kortizon kullanmayan ve interferon veya glatiramer tedavileri alan hastalar dışındaki hastalar bu maddeler içinde değerlendirilmelidir.

İnterferon ve glatiramer tedavileri alan hastalar ne yapacak?

Bu tedavileri alan hastalar yakın bir zamanda (son bir ayda) kortizon tedavisi almadılarsa veya diğer maddelerdeki durumlara sahip değillerse genelge kapsamında yer alamazlar. Buna karşın, pandemi nedeni ile geçirecekleri olası ağır bir enfeksiyonun hastalıklarını kötüleştirme olasılığı mevcuttur. Ek olarak, herkes gibi MS hastalarının evde kalmasının sadece kendi sağlıkları için değil, toplum sağlığı açısından da yararlı olması nedeni ile birçok sağlık kuruluşu tarafından takip ettikleri hastalara izin verilmektedir. Bunun için hastaların hekimleri ile görüşmeleri uygun olacaktır.

Tedavi almayan MS hastaları ne yapacak?

Tedavi almayan MS hastalarının COVID-19 virüsüne karşı bağışıklık sistemi yanıtlarının sağlıklı kişilerden farklı olmaması nedeni ile hastalığın ortaya çıkardığı olumsuz sorunlara en fazla diğer bireyler kadar açıktırlar. Ancak, yukarıda bahsedildiği gibi olası bir ağır viral enfeksiyonun MS hastalığını daha da kötüleştirme ihtimali nedeni ile evlerinde vakit geçirmeleri uygun olacaktır. Hastaların kendi özel durumları hakkında hekimleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

22.3.2020

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Multipl skleroz hastaları için COVID-19 (Corona virus) hakkında öneriler

Multip skleroz hakkında bilgilendirme